Chomiki to jedne z najbardziej popularnych małych zwierząt domowych. Większość osób w dzieciństwie opiekowała się właśnie tym zwierzakiem, jednak kilkanaście lat temu wiedza na temat potrzeb tego zwierzęcia oraz jego hodowli była na drastycznie niskim poziomie. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi poprawiają się standardy w hodowli zwierząt oraz świadomość o ich wymaganiach gatunkowych. Dowiedz się, jak być dobrym opiekunem chomika.
Choć w sklepach zoologicznych chomiki są trzymane w klatkach nawet po kilkanaście sztuk, są to zwierzęta mocno terytorialne i nie lubią towarzystwa nawet innych przedstawicieli swojego gatunku. W klatkach, gdzie znajduje się więcej niż jeden chomik, często dochodzi do krwawych walk o terytorium i zasoby, które nierzadko kończą się śmiercią jednego z osobników. Walki o dominację i ustawianie hierarchii to naturalne zjawisko w każdym stadzie, jednak w przypadku chomików są to sytuacje bardzo ekstremalne i kryzysowe, których należy unikać. Jeśli marzysz o chomiku, pamiętaj, że w jednej klatce, niezależnie od płci, może znajdować się tylko jeden osobnik.
Pomimo tego, że chomiki są raczej niedużymi zwierzątkami, potrzebują mnóstwo miejsca i ruchu. Niestety do teraz chomiki trzymane są w maleńkich klatkach, w których zapadają na stereotypię i inne choroby behawioralne, których można uniknąć, zapewniając im wystarczająco dużą przestrzeń do życia. Klatki dla chomika dżungarskiego powinny mieć minimalne wymiary 80X40 cm, z kolei dla ras większych, na przykład chomików syryjskich jest to już co najmniej 100X50 cm. Kuweta takiej klatki powinna być głęboka i po brzegi wypełniona trocinami i materiałem do budowania gniazd, aby zwierzak mógł ryć w nim korytarze i budować norki. Fantastycznym rozwiązaniem, które umożliwia chomikowi rycie w podłożu bez robienia bałaganu dookoła swojego mieszkanka, jest hodowanie go w akwarium. W ten sposób możesz zapewnić zwierzakowi mnóstwo miejsca do rycia tuneli.
Chomiki to wulkany energii, dlatego potrzebują zabawek, które ułatwią im spożytkowanie sił. Kołowrotek to niezbędny element wyposażenia klatki chomika, jednak należy go wybrać rozsądnie. Przede wszystkim, nie może się on składać z metalowych prętów, ponieważ małe łapki chomików łatwo się pomiędzy nimi zakleszczają. Bardzo często zdarza się, że chomik podczas zabawy w takim kołowrotku łamie kończyny, a taka kontuzja najczęściej kończy się amputacją łapki. Drewniane i plastikowe kołowrotki z litą podłogą to idealne i bezpieczne rozwiązanie. Kołowrotek nie może być też za mały, dla chomików karłowatych musi mieć minimum 20 cm średnicy, z kolei dla syryjskiego, co najmniej 27 cm. W zbyt małym kołowrotku chomik musi w nienaturalny sposób wykrzywiać kręgosłup, przez co może dość do uszkodzenia rdzenia kręgowego i paraliżu kończyn.
Bardzo często chomiki są kupowane, jako zwierzę dla dzieci, jednak nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ są to zwierzaki aktywne nocą. W ciągu dnia chomik najczęściej zakopuje się w trocinach lub chowa w domku i odsypia noc, a obudzenie go i wyciąganie siłą z legowiska może budzić w nim agresję i prowokować do ugryzienia dziecka. Są to zwierzęta, które powinny być hodowane przez osoby, które rozumieją ich potrzeby i są gotowe na nie odpowiadać. Dla dziecka warto poszukać mniej wymagającego i bardziej wyrozumiałego pupila.
Te niepozorne zwierzątka są wszystkożercami i potrzebują w swojej diecie zarówno białka roślinnego, jak i zwierzęcego. Poza granulatem z traw i ziół, chomiki powinny jeść także ziarna kukurydzy, pszenicy, prosa czy słonecznika, a także świeże warzywa i owoce. Dwa razy w tygodniu, jako suplement diety, chomik powinien dostawać suszone larwy mącznika, malutki kawałek gotowanego bez przypraw mięsa drobiowego lub białka jaja kurzego. Będzie to wartościowe źródło odzwierzęcego białka w diecie gryzonia.
Fot.: Ellie Burgin/unsplash.com