Jak dbać o psa latem?
Psy

Jak dbać o psa latem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyższe temperatury oznaczają również większe ryzyko dla naszych futrzastych towarzyszy – więcej urazów, więcej infekcji skóry i uszu oraz możliwość udaru cieplnego. Zwierzęta nie pocą się w taki sam sposób jak ludzie i mogą łatwo się przegrzać. Aby uniknąć tych problemów i cieszyć się sezonem letnim ze swoim zwierzakiem, oto wskazówki, o których warto pamiętać.

W domu

Większość psów mieszkających w mieszkaniu będzie szukać chłodnych miejsc, takich jak partie gołych płytek podłogowych, narożników, pod stołem itp. Ułatw psu dostęp do tych miejsc. Umieść tam miski,legowisko, wodę i karmę. Pościel bawełniana zapewni Twojemu psu chłód, jednak większość latem woli leżeć na podłodze.

Rolety

Jeśli masz w domu wiele dużych okien, zasłoń je roletami, zasłonami lub innymi rzeczami przeciwsłonecznymi. W ten sposób Twój pies może cieszyć się chłodem, unikając jednocześnie upału. Umieszczanie roślin przy oknach również pomoże utrzymać chłód w domu.

W razie potrzeby zaopatrz się w klimatyzację

Klimatyzacja jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla człowieka, jak i dla psa.. Husky i bernardyny łatwo się przegrzewają. To samo dotyczy psów z brachycefalią, takich jak mopsy i buldogi, które mają stosunkowo małe drogi oddechowe, co utrudnia im uwalnianie ciepła przez dyszenie.

Pielęgnacja psa latem

Gruba sierść powoduje przegrzanie. Psy długowłose, takie jak szpic miniaturowy i golden retriever, można utrzymać w chłodzie, przycinając ich futro. Zmniejsza to również ryzyko mnożenia się bakterii i pasożytów. Skonsultuj się z weterynarzem lub groomerem, aby nie przesadzać z przycinaniem. Dbaj również o to, by regularnie myć psa (tutaj również wymagana jest rozwaga. Nie można z tym przesadzać). Szampony dla psa są tutaj koniecznością, gdyż ludzkie preparaty mogą być szkodliwe dla naszego pupila.

Zmodyfikuj dietę

Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad psem latem jest modyfikacja diety. Przejdź na mokrą żywność, aby zwiększyć spożycie płynów (jednak rób to z rozwagą, by nie wywołać u psiaka biegunek!). Często uzupełniaj miski psa świeżą wodą. Możesz włączyć w jego dietę również warzywa (ale nie zastępuj nimi mięsa. Psy nie są weganami ani wegetarianami). Jeśli masz kota, możesz wpaść na pomysł, by stosować taki sam pokarm, który dostępny jest między innymi na stronie https://sklep.luna-zoologiczny.pl/24-karmyy również u psa. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Oczywiście dobra karma będzie znakomita w przypadku kota, jednak psu może poważnie zaszkodzić.

Fot. alexei_tm/Adobe Stock

Na zewnątrz

Spacerując na świeżym powietrzu, wybieraj trawiaste i zacienione miejsca. Chodzenie po gorących chodnikach, zwłaszcza asfaltowych, może powodować pęcherze na łapach psa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać psa zamkniętego w pojeździe, ponieważ w ciągu kilku minut może doznać udaru cieplnego. Psy o jasnych i cienkich włosach są podatne na oparzenia słoneczne i muszą używać wodoodpornych kremów przeciwsłonecznych.

Woda

Psy są bardziej spragnione niż my, kiedy robi się gorąco. Pamiętaj, aby mieć przy sobie butelkę wody, okłady z lodem i mokre ręczniki za każdym razem, gdy jesteś poza domem przez dłuższy czas. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych psów lub ras podatnych na udar cieplny.

Umiarkowany wysiłek

Ogranicz wycieczki na świeżym powietrzu do chłodniejszych części dnia, takich jak wczesne poranki i późne wieczory Pies może być zmęczony i odwodniony podczas długich, letnich spacerów. Skonsultuj się z weterynarzem, zanim pozwolisz psom na wysiłek latem, zwłaszcza psom z nadwagą i problemami z sercem lub brachycefalią. 

Pływanie w basenie

Postaw w ogrodzie mini basen lub znajdź zbiornik wodny, w którym Twój pies może się ochłodzić. Dla psów mieszkających w mieszkaniu możesz użyć dmuchanej wanny, która zmieści się na balkonie. Nie wszystkie psy są dobrymi pływakami, więc zawsze pilnuj je, gdy zażywają kąpieli.

Bądź wyczulony na oznaki wyczerpania lub udaru cieplnego. Jeśli Twój pies jest bardzo ospały, nadmiernie dyszy, ma biegunkę i jest zdezorientowany, podejmij natychmiastowe kroki, aby go ochłodzić i natychmiast udaj się do weterynarza.

Zdjęcie główne: Maria Sbytova/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zrozumieć mowę ciała twojego psa: Klucz do lepszej komunikacji
Zrozumieć mowę ciała twojego psa: Klucz do lepszej komunikacji
Odkryj, jak poprawić komunikację z czworonożnym przyjacielem, interpretując jego mowę ciała. Poznaj znaczenie różnych postaw, gestów i ekspresji, by lepiej zrozumieć swojego psa.
Jakie zwierzęta najczęściej trafiają do schronisk i dlaczego?
Jakie zwierzęta najczęściej trafiają do schronisk i dlaczego?
Schroniska dla zwierząt pełnią bardzo ważną rolę w opiece nad zwierzętami, które straciły swoje domy lub zostały porzucone. W tym artykule omówimy, jakie zwierzęta najczęściej trafiają do schronisk, dlaczego tak się dzieje i jakie są powody porzucenia zwierząt.
Jak szelki wpływają na zachowanie małych psów podczas spacerów?
Jak szelki wpływają na zachowanie małych psów podczas spacerów?
Wybór odpowiednich szelek dla małych psów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa podczas tych codziennych spacerów. 
Ostatnie wpisy