Od czego zacząć przygodę z akwarystyką?
Akwarystyka

Od czego zacząć przygodę z akwarystyką?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pięknie zaaranżowane akwarium z kolorowymi rybami to niezwykła ozdoba każdego wnętrza, a opieka nad takim zbiornikiem jest niezwykle wciągającym i satysfakcjonującym zajęciem. Wielu rodziców decyduje się na akwarium dla swoich dzieci, inni akwaryści spełniają swoje marzenia z dzieciństwa i zakładają imponujące baniaki, o których śnili w podstawówce. Jeszcze inni motywowani są fascynacją organizmami wodnymi lub względami estetycznymi. Jak założyć pierwsze akwarium i od czego najlepiej zacząć? Podpowiadamy!   

Jak duże powinno być pierwsze akwarium?   

Niektórzy akwaryści dopasowują wielkość swojego akwarium pod jego obsadę, inni obsadę ustalają pod litraż akwarium. Przy wybieraniu pierwszego zbiornika weź pod uwagę przede wszystkim swoje możliwości przestrzenne. Dobrze zastanów się też nad tym, czy na pewno masz gdzie trzymać akwarium, ponieważ nie każda powierzchnia się do tego nada. Szklany pojemnik napełniony kilkudziesięcioma litrami wody, piaskiem, żwirkiem i żywymi rybami naprawdę dużo waży. Dlatego właśnie musisz przemyśleć, czy planowana szafka czy półka utrzyma takie obciążenie, czy może konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji albo zakup nowej szafki tylko pod akwarium. Istotne są także względy finansowe – im większe będzie akwarium, tym wyższa będzie jego cena i droższe utrzymanie, dlatego wybór litrażu zbiornika musi być przemyślaną decyzją. Doświadczeni akwaryści, wbrew pozorom, nie polecają wcale na początek małych baniaków. Przy niewielkim litrażu o wiele trudniej jest utrzymać stabilne parametry wody i odpowiednią dla rym temperaturę, a dodatkowo możliwości obsady są mocno ograniczone. Akwarium 54 ub nawet 112 litrów będzie najlepszym rozwiązaniem, przy którym nauczysz się stawiać pierwsze kroki.  

Słodko czy słonowodne?   

Ryby dzielą się na gatunki słodko i słonowodne. Poziom zasolenia ich środowiska jest jednym z najbardziej kluczowych parametrów, a odchylenia mogą spowodować śmierć całej obsady. Początkującym akwarystom poleca się przede wszystkim zakładanie akwariów słodkowodnych. Są one dużo łatwiejsze w utrzymaniu, dzięki czemu są bardziej przyjazną opcją dla żółtodziobów. Akwaria morskie zestawy są o wiele bardziej wymagające i zazwyczaj wybaczają mniej błędów. Oczywiście Twoje pierwsze akwarium może być przeznaczone dla ryb morskich, jednak musisz przygotować się wtedy na więcej pracy i bardziej wymagające warunki.  

Wyposażenie akwarium   

Każda ryba do życia potrzebuje odpowiednich warunków, które jako akwarysta musisz jej zapewnić. Nawet bojowniki, które są uznawane za najmniej wymagające ryby, muszą mieć w swoim akwarium grzałkę i filtr. Jest to najbardziej podstawowy sprzęt, który w asortymencie ma każdy sklep akwarystyczny. Oprócz systemu filtrującego i grzałki potrzebujesz także specjalnych preparatów, które sprawią, że woda w akwarium będzie czysta i zdrowa dla ryb. Uzdatniacz do wody kranowej niweluje w niej szkodliwe substancje i nadaje odpowiednie parametry. Z kolei płyny zawierające kolonie bakterii azotowych sprawiają, że woda zaczyna być aktywna biologicznie i oczyszczać się ze związków, które na co dzień produkują ryby, dzięki czemu jest dla nich bezpieczna.

Zdjęcie główne: pexels.com/Jeffry Surianto

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Marzysz o własnym akwarium? Zobacz, jakich ryb nie może w nim zabraknąć!
Marzysz o własnym akwarium? Zobacz, jakich ryb nie może w nim zabraknąć!
Pytanie o odpowiednie rybki akwariowe stawiane jest przede wszystkim przez tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Można oczywiście wymienić […]
Barf dla kota – co musisz wiedzieć o mięsnej diecie?
Barf dla kota – co musisz wiedzieć o mięsnej diecie?
Barf dla kota - czy dieta oparta na surowym mięsie jest właściwym wyborem? Poznaj zasady, zalety i wymagania tej kontrowersyjnej diety.
Zrozumieć mowę ciała twojego psa: Klucz do lepszej komunikacji
Zrozumieć mowę ciała twojego psa: Klucz do lepszej komunikacji
Odkryj, jak poprawić komunikację z czworonożnym przyjacielem, interpretując jego mowę ciała. Poznaj znaczenie różnych postaw, gestów i ekspresji, by lepiej zrozumieć swojego psa.
Ostatnie wpisy