Marzysz o własnym akwarium? Zobacz, jakich ryb nie może w nim zabraknąć!
Akwarystyka

Marzysz o własnym akwarium? Zobacz, jakich ryb nie może w nim zabraknąć!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pytanie o odpowiednie rybki akwariowe stawiane jest przede wszystkim przez tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Można oczywiście wymienić kilka gatunków, które będą nieco mniej wymagające w hodowli i podatne na błędy początkujących hobbystów, ale pamiętajmy, że kupując je, decydujemy się na hodowlę żywych stworzeń. Bądźmy więc odpowiedzialni.

Co pierwsze: rybki czy akwarium?

Dla doświadczonych hodowców odpowiedź na tak postawione pytanie jest właściwie oczywista. Pierwszeństwo ma oczywiście wybór rybek. Dlaczego? To rodzaj, wielkość i ilość rybek decydują o tym, jak duża przestrzeń jest potrzebna i jaki rodzaj wyposażenia musi znaleźć się w akwarium. Co do zasady przyjmuje się, że 5 litrów powinno być przeznaczone na jedną rybkę, ale jest to bardzo ogólna zasada – ma zastosowanie tylko do niektórych gatunków.

Jak wybrać pierwsze rybki?

O wyborze rybek nie może decydować tylko estetyka. Oczywiste, że upstrzona wieloma kolorami i kształtami przestrzeń akwarium byłaby wizualnie nęcąca, ale trzymanie po kilka sztuk rybek wielu gatunków jest bardzo złym rozwiązaniem – przynajmniej na początku. Potrzeba ogromnej wiedzy i doświadczenia co do tego, jakie rodzaje rybek można ze sobą łączyć w jednym zbiorniku. Lepiej nie zaczynać przygody z akwarystyką w ten sposób, bo może doprowadzić nawet do szybkiej śmierci naszych rybek. Które gatunki będą dobre na początek? Oto nasze propozycje:

Gupiki

Pawie oczka, czyli gupiki to ryby stosunkowo proste w pielęgnacji i właśnie dlatego idealnie  nadają się do hodowli dla osób początkujących. Przy tym są kolorowe, ruchliwe i łatwo się rozmnażają. Tolerują temperatury nawet do 12 stopni Celsjusza. Osiągają od 3 do 5 cm, przy czym samice są zwykle trochę większe od samców. W akwarium mogą dożyć nawet do 5 lat. Należy często je karmić, ale małymi porcjami. Akwarium powinno być porośnięte bujną roślinnością – najlepiej, aby miało przynajmniej 54 litry pojemności. 

Crazy Cube – 10 Most Beautiful Freshwater Fish for Aquarium

Drobniczki

Drobniczka jednodniówka jest chętnie hodowana z uwagi na swoje niewielkie wymagania. Samice mają do ok. 3,5 cm, samce zaś dorastają do 2 cm. Wyraźnie zaznaczony jest wśród nich dymorfizm płciowy. Najlepiej znoszą życie w większej grupie, są przy tym najmniejszymi żyworódkami, ale nie mają skłonności do zjadania własnego potomstwa. W przypadku pary drobniczek wystarczy zaledwie 15 l akwarium. 

Kirysek pstry

Pochodzący z Brazylii i Urugwaju kirysek pstry jest bardzo popularny w hodowli z uwagi na łatwość w utrzymaniu i stadny charakter życia – z reguły zaleca się tworzenie stad liczących przynajmniej sześć rybek tego gatunku. Żywi się zarówno suchym, jak i żywym pokarmem opadającym na dno zbiornika. Akwarium do jego hodowli nie musi być duże, wystarczy 54 l, ale też nieprzesadnie gęsto obsadzone roślinnością i z licznymi kryjówkami dla ryb. Kirysek pstry chętnie przesiewa podłoże, poszukując pokarmu. Łatwo o rozmnażanie się kirysków, które może zajść bez interwencji hodowcy. 

Brzanka sumatrzańska

Ta ryba z rodziny karpiowatych pochodzi z Azji i odznacza się pięknym pręgowanym ubarwieniem. Osiąga do 6 cm długości. W akwarium trzyma się je w stadach przynajmniej 

8- 10 sztuk. Ich znaczna ruchliwość sprawia, że taki zbiornik powinien mieć minimum 80 cm długości. Najbardziej podkreślą ich estetykę ciemniejsze akwaria z dużą ilością roślin i dekoracyjnymi elementami w postaci podwodnych korzeni. 

Kardynałek chiński 

Pochodząca z Chin i Wietnamu rybka dorasta do 4 cm długości. Charakterystyczny dla nich jest jasnozłoty pas z niebieskimi refleksami, biegnący do płetwy ogonowej z czerwonymi akcentami. Odżywia się przede wszystkim pokarmem żywym, który można uzupełniać o suchy. Hoduje się go w dobrze filtrowanym akwarium, którego pojemność powinna wynosić przynajmniej 50 l. Kardynałek chiński dobrze czuje się w chłodniejszej wodzie – najlepiej od 16 do 23 stopni Celsjusza.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hodowanie chomika – o czym warto wiedzieć?
Hodowanie chomika – o czym warto wiedzieć?
Chomiki to jedne z najbardziej popularnych małych zwierząt domowych. Większość osób w dzieciństwie opiekowała się właśnie tym zwierzakiem, jednak kilkanaście […]
Spacer z psem: Zbliż się do swojego pupila i ciesz się aktywnością na świeżym powietrzu!
Spacer z psem: Zbliż się do swojego pupila i ciesz się aktywnością na świeżym powietrzu!
Spacer z psem - zdrowa aktywność i więź na smyczy. Odkryj korzyści i zasady udanych spacerów!
Jak dbać o psa podczas upałów?
Jak dbać o psa podczas upałów?

Masz psa, który bardzo męczy się w trakcie wysokich temperatur? Sprawdź, jak najlepiej zadbać o niego podczas upałów!

Ostatnie wpisy