Co zrobić, gdy kot nie chce korzystać z kuwety?
Koty

Co zrobić, gdy kot nie chce korzystać z kuwety?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele czynników może wpływać na to, że kot nie chce korzystać ze swojej „toalety” – od miejsca postawienia kuwety po rodzaj żwirku! Dowiedz się, jak temu zaradzić! 

Niewyczyszczona kuweta

Najczęstszą przyczyną tego, że kot załatwia się poza swoją kuwetą, jest poziom jej higieny. Nieregularnie czyszczona kuweta, niewymieniony żwirek czy pozostawione odchody zniechęcają zwierzę do korzystania z kuwety i zmuszają do szukania nowych miejsc na załatwianie swoich potrzeb. Kuwetę należy regularnie opróżniać z odchodów, a raz w tygodniu zmienić żwirek i dokładnie umyć całą jej powierzchnię. 

Nieprzyjemny zapach żwirku 

Zapachowe żwirki, odświeżacze powietrza czy specjalne środki do dezynfekcji mogą być kolejnym powodem, przez który kot nie chce korzystać ze swojej kuwety. Niektóre zwierzęta są bardzo wrażliwe na zapachy, co może znacznie wpływać na ich codzienne przyzwyczajenia. Rozwiązaniami są zmiana detergentów oraz częstsze czyszczenie kuwety. Warto jednak pamiętać o tym, by nie robić tego zbyt często, szczególnie w przypadku młodych kotów, gdyż muszą one zaznajomić się z naturalnym zapachem kuwety i zapamiętać, że jest to miejsce służące do załatwiania się. 

Rodzaj kuwety

Kolejną problematyczną kwestią może być rodzaj kuwety. Nie wszystkie koty chcą korzystać z zadaszonych kuwet. Często dołączane do nich są specjalne klapki, które podnoszą się przy przechodzeniu kota, co może być dla niego dodatkowym czynnikiem stresującym. Jeśli kot nie chce korzystać z aktualnej kuwety, warto rozważyć zmianę na taką bez zadaszenia – lub odwrotnie. W przypadku kuwet krytych można zapełnić otoczenie roślinami, które dadzą zwierzęciu trochę poczucia prywatności. 

Umiejscowienie kuwety

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia miejsca, w którym znajduje się kuweta. Do niekorzystnych lokalizacji, które będą stresować zwierzę, należy zaliczyć miejsca łatwo dostępne dla małego dziecka, znajdujące się blisko pralki, zmywarki, suszarki oraz miski z jedzeniem, a także w środku przejścia. Kuweta powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, a zarazem z dala od reszty domowników, tak by kot mógł korzystać z niej swobodnie. Świetnie sprawdzają się toalety, rogi pomieszczeń czy przestrzeń za kanapą. 

Negatywne skojarzenia 

Jednym z częstych powodów niechęci kotów wobec kuwety jest złe doświadczenie z przeszłości. Traumy związane z kuwetą najczęściej dotyczą kotów adoptowanych ze schroniska. Warto wtedy porozmawiać z poprzednim opiekunem z placówki, zapytać o poradę i bacznie obserwować zachowanie zwierzaka. Być może zmiana miejsca lub rodzaju kuwety pomoże w zbudowaniu zaufania i zmiany podejścia kota. 

Prawidłowe szkolenie zwierzęcia 

Przyczyną niepożądanego zachowania kota może być także nieodpowiednie uczenie go korzystania z kuwety, gdy był młody. Kocięta częściej brudzą w domu, a wpływ na to może mieć zbyt szybkie udostępnienie im zbyt dużej przestrzeni w domu. W początkowej fazie poznawania mieszkania warto jak najwięcej przebywać z kotem w jednym pomieszczeniu, w którym znajduje się kuweta, tak by szybko nauczył się z niej korzystać. Dzięki temu kociak prędko opanuje kontrolowanie swoich potrzeb i załatwianie ich w odpowiednim miejscu. 

Zdjęcie główne: Paul Hanaoka/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Halter dla psa: Czy warto z niego korzystać?
Halter dla psa: Czy warto z niego korzystać?
Kontrola, bezpieczeństwo, trening - czy halter dla psa to rozwiązanie, którego potrzebujesz?
Czy warto kupować interaktywne zabawki dla psa?
Czy warto kupować interaktywne zabawki dla psa?
Interaktywne zabawki dla psów to rodzaj zabawek, które zostały zaprojektowane w celu dostarczenia psu dłuższych i bardziej interesujących wrażeń z zabawy. Są to produkty, które oferują szereg różnorodnych możliwości zabawy, a zarazem pozwalają na stymulowanie psich zmysłów, poznawania nowych umiejętności oraz wspierają rozwój fizyczny i mentalny zwierzaka. Warto zastanowić się, czy warto inwestować w interaktywne zabawki dla psa i jakie korzyści z tego wynikają.
Jakie rybki wybrać do pierwszego akwarium?
Jakie rybki wybrać do pierwszego akwarium?
Rybki to świetne zwierzątka domowe. Jednak początki z akwarystyką mogą całkiem spory wyzwanie. Dlatego do pierwszego akwarium warto wybrać rybki, […]
Ostatnie wpisy