Upały są bez wątpienia niezwykle trudnym czasem dla wszystkich. Na szczególną uwagę zasługują jednak nasi czworonożni przyjaciele. Dla wielu psów upały są męczarnią, dlatego warto przygotować je na ten czas.
Choć dla wielu osób wakacyjne upały kojarzą się z błogim wypoczynkiem, to w tym czasie nie można zapomnieć o psach i innych naszych domowych zwierzakach. Aby zapewnić im komfort cieplny, oprócz dbania o sierść, trzeba pamiętać też o dobrym nawodnieniu czworonoga. Warto wiedzieć też, kiedy wychodzić z psem na spacer oraz czego unikać.
Pamiętajmy, że sierść chroni zwierzęta zarówno przed mrozem, jak i słońcem, dlatego nie należy jej nadmiernie obcinać. Psy mają cieńszą skórę niż ludzie, dlatego kontakt ich ciała z promieniami słonecznymi może prowadzić do poważnych oparzeń. Najlepiej sprawdzi się regularne i dokładne czesanie, które pomoże pozbyć się martwego podszerstka oraz uciążliwych kołtunów. To właśnie one uniemożliwiają dostęp chłodnego powietrza do skóry, a zatem przyczyniają się one do przegrzania organizmu.
Rasy krótkowłose powinny mieć porządnie wyczesane martwe włosie, które naturalnie blokuje wentylację skóry. Z kolei psy długowłose powinny mieć skrócone włosie, ale należy to zrobić wyjątkowo starannie. W tym celu najlepiej udać się do zaufanego salonu. W przypadku psów pozbawionych sierści oraz włosia należy smarować je odpowiednimi kremami z filtrem. Weterynarz z pewnością doradzi najlepszy produkt.
Upały zachęcają do pozostania w domu, ale każdy, kto ma psa, doskonale zdaje sobie sprawę, że każdego dnia trzeba zadbać o ruch czworonoga. Nie należy wychodzić na spacer w samo południe, kiedy żar jest największy. Najlepszą porą na to jest poranek oraz późny wieczór. To właśnie wtedy temperatura jest niższa i możemy sobie pozwolić na dłuższe spacery. Wieczorem warto unikać nagrzanych powierzchni, takich jak asfalt czy beton. Ich temperatura potrafi być wyższa nawet o kilkanaście stopni i może poparzyć delikatne opuszki psich łap. Jeśli jest to możliwe, lepiej chodzić z psem po trawie.
W przypadku niektórych ras psów założenie kagańca wydaje się konieczne. W czasie upałów jest to jednak rozwiązanie, które będzie dla zwierzaka męczarnią, dlatego należy ograniczyć je do absolutnego minimum. Psy nie mają tyle gruczołów potowych co człowiek. Aby się schłodzić, intensywnie dyszą, co zapobiega przegrzewaniu się organizmu. Jeśli więc Twój pies musi mieć kaganiec, postaw na tzw. kaganiec fizjologiczny umożliwiający swobodne oddychanie.
Uzupełnianie płynów to podstawa. Właśnie dlatego trzeba zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody. Jeśli wychodzisz na dłuższy spacer, a temperatury zaczynają rosnąć, warto mieć przy sobie butelkę wody.
Nie każdy pies jest trzymany w domu. Jeśli więc nasz pupil to typowy pies podwórkowy, koniecznie powinniśmy zapewnić mu nie tylko dostęp do świeżej, chłodnej wody, ale również cień. Warto zadbać o specjalne zadaszenie, w którym nasz pies będzie mógł odpocząć.
Przeczytaj też: https://slowdom.pl/blizej-natury/czy-mozna-dawac-resztki-jedzenia-psu/
Zdjęcie główne: Pauline Loroy/unsplash.com