Czy przysmaki dla psa i kota mogą być zdrowe?
Porady

Czy przysmaki dla psa i kota mogą być zdrowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci i dorośli kochają słodycze, a ich odpowiednikiem dla zwierząt są przysmaki. Dokładnie tak jak ze słodyczami, snacki mogą być wartościowe lub zawierać tylko puste kalorie i sztuczne barwniki. Dla dobra swojego zwierzaka zawsze czytaj skład tego, co mu podajesz. Podpowiadamy, jak to robić, by nie dać się oszukać producentom i nie zaszkodzić swojemu pupilowi.  

Czego szukać w składzie przysmaków dla zwierząt?  

Przysmaki dla psów i kotów powinny składać się przede wszystkim z mięsa i podrobów. Kolejność komponentów w składzie świadczy o ich zawartości – im wyżej zapisany jest dany składnik, tym jest go więcej. Tak więc mięso zawsze powinno znajdować się na pierwszej pozycji.

Czego nie powinno być w składzie wcale? Najbardziej popularnym tanim zapychaczem zarówno w karmach, jak i przysmakach dla zwierząt są zboża. Niestety bardzo negatywnie wpływają one na układ pokarmowy i ogólne zdrowie mięsożernych zwierzaków. Składnikami zakazanymi, jeśli chodzi o żywienie i przysmaki dla psa i kota, są także sztuczne barwniki oraz aromaty – są całkowicie niepotrzebne, a do tego szkodliwe. Dobrymi dodatkowymi składnikami dietetycznymi są na przykład – olej z łososia, olej lniany, spirulina czy kolagen. 

Czy przysmaki dla zwierząt mogą wspomagać suplementację i leczenie? 

Na rynku dostępne są tak zwane przysmaki funkcyjne, które dzięki zawartości suplementów i dodatków, na przykład superfoods, mogą wspomagać funkcjonowanie organizmu zwierzaka. Rozmaite zioła, owoce czy syntetyczne suplementy zawarte w snackach dla psów lub kotów mogą pomagać w oczyszczaniu zębów i dziąseł, wspomagać pracę i regenerację stawów, układu nerwowego czy serca.

Przysmaki nie zastąpią oczywiście leków i właściwej suplementacji, jednak mogą lekko wspomóc procesy zdrowienia lub na przykład opóźnić procesy starzenia się organizmu. 

Suplementy w postaci przysmaków   

Odpowiednio dobrana i skuteczna suplementacja jest niezbędna, by zwierzak mógł zdrowo i prawidłowo funkcjonować. Wprowadzenie każdego suplementu należy skonsultować z lekarzem weterynarii, nawet, jeśli to tylko suplementy i witaminy dla kota. Kompleks witamin i mikroelementów dla zwierzaka lub preparaty uspokajające czy odkłaczające ma w swojej ofercie sklep zoologiczny Katowice. Weterynarz pomoże Ci obliczyć dokładną dzienną dawkę suplementu i przede wszystkim orzec, czy jest on konieczny. 

Kapsułki typu twist off z suplementami powleczone są żelatynową otoczką, którą zwierzak może zjeść w całości, w formie przysmaku. Zazwyczaj preparaty mają lekko słodki smak, dzięki czemu psy i koty chętnie je zjadają. Syropy z witaminami również mają atrakcyjny dla zwierzaków zapach i smak, przez co bez obaw można polać nimi karmę. 

Zdrowie zwierząt w bardzo dużej mierze uzależnione jest od tego, co jedzą. Właśnie dlatego obowiązkiem każdego opiekuna jest czytanie składu i szukanie jak najlepszej jakości karmy oraz przysmaków bez zapychaczy ze zboża, ryżu czy ziemniaków. Zdrowe i wartościowe snacki dla psa to takie, które zawierają dużo mięsa, a nie mają w sobie sztucznych dodatków, barwników i aromatów. Jeśli w składzie przysmaków dodatkowo znajdują się suplementy, zioła czy inne superfoods, mogą one wspomagać codzienną suplementację diety, a nawet leczenie.

Zdj. główne: Eric Han/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie rybki wybrać do pierwszego akwarium?
Jakie rybki wybrać do pierwszego akwarium?
Rybki to świetne zwierzątka domowe. Jednak początki z akwarystyką mogą całkiem spory wyzwanie. Dlatego do pierwszego akwarium warto wybrać rybki, […]
Pies na wakacjach – czym karmić pupila w podróży?
Pies na wakacjach – czym karmić pupila w podróży?
Oto kilka cennych wskazówek.
Zabawki dla kota – wędki i myszki jako sposób na angażującą rozrywkę
Zabawki dla kota – wędki i myszki jako sposób na angażującą rozrywkę
Zabawa jest niezwykle ważna dla zdrowia i dobrostanu kota. Dlatego kluczowe jest zapewnienie naszym kotom odpowiednich zabawek, które stymulują ich naturalne instynkty i dostarczają rozrywki. Wśród różnorodnych zabawek dla kotów, wędki i myszki cieszą się ogromną popularnością.
Ostatnie wpisy