Czy przysmaki dla psa i kota mogą być zdrowe?
Porady

Czy przysmaki dla psa i kota mogą być zdrowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci i dorośli kochają słodycze, a ich odpowiednikiem dla zwierząt są przysmaki. Dokładnie tak jak ze słodyczami, snacki mogą być wartościowe lub zawierać tylko puste kalorie i sztuczne barwniki. Dla dobra swojego zwierzaka zawsze czytaj skład tego, co mu podajesz. Podpowiadamy, jak to robić, by nie dać się oszukać producentom i nie zaszkodzić swojemu pupilowi.  

Czego szukać w składzie przysmaków dla zwierząt?  

Przysmaki dla psów i kotów powinny składać się przede wszystkim z mięsa i podrobów. Kolejność komponentów w składzie świadczy o ich zawartości – im wyżej zapisany jest dany składnik, tym jest go więcej. Tak więc mięso zawsze powinno znajdować się na pierwszej pozycji.

Czego nie powinno być w składzie wcale? Najbardziej popularnym tanim zapychaczem zarówno w karmach, jak i przysmakach dla zwierząt są zboża. Niestety bardzo negatywnie wpływają one na układ pokarmowy i ogólne zdrowie mięsożernych zwierzaków. Składnikami zakazanymi, jeśli chodzi o żywienie i przysmaki dla psa i kota, są także sztuczne barwniki oraz aromaty – są całkowicie niepotrzebne, a do tego szkodliwe. Dobrymi dodatkowymi składnikami dietetycznymi są na przykład – olej z łososia, olej lniany, spirulina czy kolagen. 

Czy przysmaki dla zwierząt mogą wspomagać suplementację i leczenie? 

Na rynku dostępne są tak zwane przysmaki funkcyjne, które dzięki zawartości suplementów i dodatków, na przykład superfoods, mogą wspomagać funkcjonowanie organizmu zwierzaka. Rozmaite zioła, owoce czy syntetyczne suplementy zawarte w snackach dla psów lub kotów mogą pomagać w oczyszczaniu zębów i dziąseł, wspomagać pracę i regenerację stawów, układu nerwowego czy serca.

Przysmaki nie zastąpią oczywiście leków i właściwej suplementacji, jednak mogą lekko wspomóc procesy zdrowienia lub na przykład opóźnić procesy starzenia się organizmu. 

Suplementy w postaci przysmaków   

Odpowiednio dobrana i skuteczna suplementacja jest niezbędna, by zwierzak mógł zdrowo i prawidłowo funkcjonować. Wprowadzenie każdego suplementu należy skonsultować z lekarzem weterynarii, nawet, jeśli to tylko suplementy i witaminy dla kota. Kompleks witamin i mikroelementów dla zwierzaka lub preparaty uspokajające czy odkłaczające ma w swojej ofercie sklep zoologiczny Katowice. Weterynarz pomoże Ci obliczyć dokładną dzienną dawkę suplementu i przede wszystkim orzec, czy jest on konieczny. 

Kapsułki typu twist off z suplementami powleczone są żelatynową otoczką, którą zwierzak może zjeść w całości, w formie przysmaku. Zazwyczaj preparaty mają lekko słodki smak, dzięki czemu psy i koty chętnie je zjadają. Syropy z witaminami również mają atrakcyjny dla zwierzaków zapach i smak, przez co bez obaw można polać nimi karmę. 

Zdrowie zwierząt w bardzo dużej mierze uzależnione jest od tego, co jedzą. Właśnie dlatego obowiązkiem każdego opiekuna jest czytanie składu i szukanie jak najlepszej jakości karmy oraz przysmaków bez zapychaczy ze zboża, ryżu czy ziemniaków. Zdrowe i wartościowe snacki dla psa to takie, które zawierają dużo mięsa, a nie mają w sobie sztucznych dodatków, barwników i aromatów. Jeśli w składzie przysmaków dodatkowo znajdują się suplementy, zioła czy inne superfoods, mogą one wspomagać codzienną suplementację diety, a nawet leczenie.

Zdj. główne: Eric Han/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealnego kota do adopcji? Poradnik dla przyszłych opiekunów
Jak wybrać idealnego kota do adopcji? Poradnik dla przyszłych opiekunów
Wybór idealnego kota do adopcji może być trudnym wyzwaniem. Zastanawiasz się, jaka rasa lub temperament będzie najlepszy dla twojego stylu życia? W tym artykule przedstawimy porady dotyczące wyboru idealnego kota do adopcji, aby pomóc Ci w podjęciu najlepszej decyzji.
Fascynujące odkrycia o zwierzętach: Zaskakujące fakty, które cię zaskoczą
Fascynujące odkrycia o zwierzętach: Zaskakujące fakty, które cię zaskoczą
Świat zwierząt pełen jest niesamowitych stworzeń o zdumiewających cechach i umiejętnościach. Czasami fakty dotyczące zwierząt mogą nas zaskoczyć i rozszerzyć naszą wiedzę na temat różnorodności i fascynujących aspektów ich życia. W tym artykule odkryjemy zaskakujące fakty o zwierzętach, które z pewnością cię zaskoczą i sprawią, że spojrzysz na nie zupełnie inaczej.
Co zrobić, gdy kot nie chce korzystać z kuwety?
Co zrobić, gdy kot nie chce korzystać z kuwety?
Wiele czynników może wpływać na to, że kot nie chce korzystać ze swojej „toalety” – od miejsca postawienia kuwety po […]
Ostatnie wpisy