Czym karmić zdrowego kota?
Porady

Czym karmić zdrowego kota?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Tak, jak u ludzi, tak u zwierząt zdrowa dieta jest podstawą odpowiedniego funkcjonowania organizmu. By utrzymać swojego kota w zdrowiu i dać mu długie, szczęśliwe życie, nie można zaniedbywać jego potrzeb żywieniowych. Zobacz, czym należy karmić kota, by był zdrowy i zawsze miał ochotę na zabawę.

Karma sucha

Sucha karma jest w wielu przypadkach podstawą diety zwierząt domowych. Dla kotów nie jest to idealne rozwiązanie. Koty piją bardzo mało wody, a większość wilgoci pobierają z pokarmu. Podając kotu wyłącznie lub w większości suchą karmę, ryzykujesz, że zwierzak odwodni się lub pojawią się u niego problemy z nerkami. Sucha karma powinna być uzupełnieniem diety. Może być podawana do zabawy, na przykład w macie węchowej lub zabawce interaktywnej. Stymulacja intelektualna jest dla kotów tak samo ważna, jak zabawa wysiłkowa. Wykorzystaj więc suchą karmę, by zapewnić kotu rozrywkę. 

Dobierając porcję suchej karmy do potrzeb Twojego kota, weź pod uwagę, że jest to niejako koncentrat karmy mokrej. Już w małej porcji możesz dostarczyć kotu wszystkich potrzebnych składników, a kolejnymi porcjami powodować nadwyżki, które prowadzą do otyłość i innych problemów zdrowotnych. Sucha karma koniecznie musi być bezzbożowa, ponieważ koci układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia skrobii zbożowej – glutenu. 

Karma mokra

Mięso, w formie mokrej karmy powinno być bazą kociej diety. Mokra karma dostarcza kotu potrzebnej jego organizmowi wody, zapewnia zapełnienie żołądka, a przy tym nie daje takiego ryzyka przekarmienia, jak karma sucha. Koty w naturze jedzą w małych porcjach od kilku, do nawet kilkunastu razy dziennie. Kot domowy powinien jeść minimum dwa/trzy razy dziennie, ale jeśli się postarasz, karmienie do dziesięciu razy na dobę jest możliwe. Skarmiaj kota po zabawie wędką lub laserem, by mógł z satysfakcją zakończyć zachowania z łańcucha łowieckiego. Podawaj niewielkie ilości karmy w zabawkach i schowane w różnych kątach mieszkania. Pamiętaj jednak, żeby miski i inne miejsca, w których karmisz kota były oddalone od kuwety. Dużym plusem karmienia kota w różnych miejscach mieszkania jest to, że koty nie załatwiają się tam, gdzie jedzą, więc podając mu karmę w całym domu, obniżasz ryzyko tego, że kot zacznie załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą.

Mokre karmy bytowe dla kota powinny być bezzbożowe i wysokomięsne. Mięso w formie kociej karmy nie jest już tak kaloryczne, jak suche chrupki, więc można bez obaw podawać kotu większe porcje, pamiętając jednak o tym, że dawkę karmy, podaną na opakowaniu należy zmodyfikować i odpowiednio dopasować do takich czynników, jak wiek, poziom aktywności, tryb życia, płeć Twojego kota oraz to, czy był on poddany kastracji/sterylizacji. Większość łatwo dostępnych i powszechnie reklamowanych karm to wysokokaloryczne, uzależniające, pełne zbóż i zapychaczy kocie fast-foody. Karmy, które kupowałby Twój kot wcale nie są dla niego dobre i zdrowe, dlatego czytaj składy karm, które chcesz podać swojemu zwierzakowi, by nie okazało się, że mięsa jest w nich tylko 4% tak, jak w wielu popularnych karmach. 

BARF – karmienie w zgodzie z naturą

BARF, czyli z angielskiego Biologically Appropriate Raw Food, to dieta oparta na surowym mięsie. Jej założeniem jest zapewnienie kotu diety jak najbardziej zbliżonej do tego, co jadłby w naturze. Karmienie kotów surowym mięsem jest dla nich najlepszą i najzdrowszą dietą, jednak dla opiekunów może okazać się skomplikowane. 

Dieta BARF jest dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ to opiekun ma pełną kontrolę nad tym, co trafia do miski jego kota. Ponadto BARF jest najbardziej korzystną finansowo formą karmienia zwierząt. Gotowe karmy mają ceny zawyżane przez koszty opakowania, produkcji, transportu, magazynowania itp.. BARF wymaga od nas tylko regularnego kupowania świeżego mięsa, które można zamówić nawet w bardzo dużej ilości za niższą cenę i zamrozić je, by podawać kotu przez długi czas. 

Jedynym dużym wydatkiem, na który należy przygotować się na początku przygody z BARFem jest kupno całego zestawy suplementów, którymi koniecznie trzeba uzupełniać karmę z surowego mięsa. Dodatki, takie jak tauryna, wapń, fosfor, jod i witaminy mogą na początku kosztować niemało, jednak używa się ich na porcję karmy bardzo niewiele, więc jedno zamówienie starcza na bardzo długi czas, a uzupełnianie zapasów o pojedyncze suplementy nie jest już tak kosztowne. 

Wybór odpowiedniej diety dla kota jest kwestią indywidualną. Gotowe puszki i sucha karma jest dużo mniej czaso i pracochłonnym rozwiązaniem, podczas gdy dieta BARF jest tańszą i lepiej dopasowaną do potrzeb zwierzaka alternatywą. Karmienie kota jest kluczowe, jeśli chodzi o jego zdrowe, długie i szczęśliwe życie. Nie bagatelizuj wagi karmienia i nie skazuj kota na wiele poważnych chorób, przez swoją nieuwagę i niechęć do czytania składów. Wybierz dla swojego kotka to, co dla niego najlepsze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak założyć akwarium?
Jak założyć akwarium?
Założenie akwarium to ekscytujące przedsięwzięcie, ale wymaga pewnej wiedzy i staranności. W tym artykule przedstawiamy kluczowe kroki i porady, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką i zadbać o zdrowie i dobrostan ryb.
Mokra vs. sucha karma dla psa: Którą wybrać?
Mokra vs. sucha karma dla psa: Którą wybrać?
Mokra vs. sucha karma dla psa: Którą wybrać? Zdrowie, smak i wygoda - oto czynniki, które warto rozważyć przy dokonywaniu wyboru dla swojego pupila!
Dlaczego warto wprowadzić mesze do diety koni?
Dlaczego warto wprowadzić mesze do diety koni?
Karmienie koni jest procesem wymagającym uwagi i staranności. Jednym z kluczowych elementów zbilansowanej diety dla tych majestatycznych zwierząt są mesze. W artykule tym przyjrzymy się ich roli w żywieniu koni oraz przedstawimy korzyści płynące z ich stosowania.
Ostatnie wpisy