Pytanie o odpowiednie rybki akwariowe stawiane jest przede wszystkim przez tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Można oczywiście wymienić kilka gatunków, które będą nieco mniej wymagające w hodowli i podatne na błędy początkujących hobbystów, ale pamiętajmy, że kupując je, decydujemy się na hodowlę żywych stworzeń. Bądźmy więc odpowiedzialni.
Co pierwsze: rybki czy akwarium?
Dla doświadczonych hodowców odpowiedź na tak postawione pytanie jest właściwie oczywista. Pierwszeństwo ma oczywiście wybór rybek. Dlaczego? To rodzaj, wielkość i ilość rybek decydują o tym, jak duża przestrzeń jest potrzebna i jaki rodzaj wyposażenia musi znaleźć się w akwarium. Co do zasady przyjmuje się, że 5 litrów powinno być przeznaczone na jedną rybkę, ale jest to bardzo ogólna zasada – ma zastosowanie tylko do niektórych gatunków.
Jak wybrać pierwsze rybki?
O wyborze rybek nie może decydować tylko estetyka. Oczywiste, że upstrzona wieloma kolorami i kształtami przestrzeń akwarium byłaby wizualnie nęcąca, ale trzymanie po kilka sztuk rybek wielu gatunków jest bardzo złym rozwiązaniem – przynajmniej na początku. Potrzeba ogromnej wiedzy i doświadczenia co do tego, jakie rodzaje rybek można ze sobą łączyć w jednym zbiorniku. Lepiej nie zaczynać przygody z akwarystyką w ten sposób, bo może doprowadzić nawet do szybkiej śmierci naszych rybek. Które gatunki będą dobre na początek? Oto nasze propozycje:
Gupiki
Pawie oczka, czyli gupiki to ryby stosunkowo proste w pielęgnacji i właśnie dlatego idealnie nadają się do hodowli dla osób początkujących. Przy tym są kolorowe, ruchliwe i łatwo się rozmnażają. Tolerują temperatury nawet do 12 stopni Celsjusza. Osiągają od 3 do 5 cm, przy czym samice są zwykle trochę większe od samców. W akwarium mogą dożyć nawet do 5 lat. Należy często je karmić, ale małymi porcjami. Akwarium powinno być porośnięte bujną roślinnością – najlepiej, aby miało przynajmniej 54 litry pojemności.
Drobniczki
Drobniczka jednodniówka jest chętnie hodowana z uwagi na swoje niewielkie wymagania. Samice mają do ok. 3,5 cm, samce zaś dorastają do 2 cm. Wyraźnie zaznaczony jest wśród nich dymorfizm płciowy. Najlepiej znoszą życie w większej grupie, są przy tym najmniejszymi żyworódkami, ale nie mają skłonności do zjadania własnego potomstwa. W przypadku pary drobniczek wystarczy zaledwie 15 l akwarium.
Kirysek pstry
Pochodzący z Brazylii i Urugwaju kirysek pstry jest bardzo popularny w hodowli z uwagi na łatwość w utrzymaniu i stadny charakter życia – z reguły zaleca się tworzenie stad liczących przynajmniej sześć rybek tego gatunku. Żywi się zarówno suchym, jak i żywym pokarmem opadającym na dno zbiornika. Akwarium do jego hodowli nie musi być duże, wystarczy 54 l, ale też nieprzesadnie gęsto obsadzone roślinnością i z licznymi kryjówkami dla ryb. Kirysek pstry chętnie przesiewa podłoże, poszukując pokarmu. Łatwo o rozmnażanie się kirysków, które może zajść bez interwencji hodowcy.
Brzanka sumatrzańska
Ta ryba z rodziny karpiowatych pochodzi z Azji i odznacza się pięknym pręgowanym ubarwieniem. Osiąga do 6 cm długości. W akwarium trzyma się je w stadach przynajmniej
8- 10 sztuk. Ich znaczna ruchliwość sprawia, że taki zbiornik powinien mieć minimum 80 cm długości. Najbardziej podkreślą ich estetykę ciemniejsze akwaria z dużą ilością roślin i dekoracyjnymi elementami w postaci podwodnych korzeni.
Kardynałek chiński
Pochodząca z Chin i Wietnamu rybka dorasta do 4 cm długości. Charakterystyczny dla nich jest jasnozłoty pas z niebieskimi refleksami, biegnący do płetwy ogonowej z czerwonymi akcentami. Odżywia się przede wszystkim pokarmem żywym, który można uzupełniać o suchy. Hoduje się go w dobrze filtrowanym akwarium, którego pojemność powinna wynosić przynajmniej 50 l. Kardynałek chiński dobrze czuje się w chłodniejszej wodzie – najlepiej od 16 do 23 stopni Celsjusza.